2009. július 25., szombat

Harry Potter és a félvér herceg

Fél év késéssel ugyan, de végre bemutatták a Harry Potter hatodik részét.

A filmről olvastam pár előzetes kritikát és bevallom, hogy sokkal rosszabbat vártam. A rajongók azért fanyalogtak, mert itt-ott átírtak pár részletet. Pár dolgot én se így valósítottam volna meg, de még így is egy szórakoztató filmet kapunk. Ehhez azért tudni kell, hogy maga a könyv is nagyon lassú mederben halad, hiszen egy csomó időt szentelt Rowling a főgonosz, Voldemort múltjának, ami gyakorlatilag egy második főszálként végigment a cselekményben. A filmben ezeket a részeket igyekeztek rövidre fogni, ami talán nem is baj, mert Voldemort szüleinek sorsa annyira nem is érdekelt az undorító nagypapa miatt. Végső soron még beágyazhatják az utolsó rész két filmben előadott cselekményében.

Tehát visszatérve az akcióhoz, a legelején van egy pluszban kitalált látványelem, ami nagyon mutatós és néha egy katasztrófafilmben sincs ilyen. Aztán az látvány orientált részek háttérbe szorulnak és még a hozzám hasonló effekt őrültek sem tombolhatnak, hiszen ebben a részben nincsen semmilyen mesebeli lény, ha az ostorral csapkodó növényeket Bimba professzor termében vagy a végén a sok-sok Gollam jellegű zombit nem számoljuk annak. A film közepén be van ékelve egy szintén látványos Odú elleni támadás, ami még csak véletlenül sem szerepelt a regényben. Meglehetősen látványos és utána pedig már az a félelmetes, ahogy a nádasban lesnek rájuk a Halálfalók. Hangulatát tekintve az engem jobban megfogott effekt nélkül, mint a végén lévő tavas jelenet. Páran merészkedtek ezt a Gyűrűk urához hasonlítani, de azért messze volt ez Mória bányáitól. Látványos és pazar számítógépes trükkök kiszolgálják a filmet sok helyen. A kedvencem talán a hoppanálás, a Merengőbe tekintés utáni emlékek füstből való anyagiasulása és persze a végén Dumbledore tűzvihara.

A film másik fő erénye számomra a tinik szerelmi élete és a hozzá kapcsolódó humor. Nekem ez bejött, mert nem volt bántó vagy tolakodó. Pár kritikusnak nem tetszett az ifjak színészi játéka, de szerintem megfeleltek. A legjobb a Hermionét és a Dracot játszó két színész. Előbbi az érzelmek széles skáláját képes előadni és talán van esélye majd a skatulyából később kitörni, míg az utóbbi valami káprázatos a végső jelenetben, amikor lefegyverzi Dumbledore professzort, ami ugyebár kiemelkedő fontosságú a későbbi történetben. A tanárokat játszó színészeket pedig nem kell bemutatni, hiszen az angol színészet legjobbjai. Egyedül Emma Thompsont sajnáltam, hogy még egy nyúlfarknyi jelenetben sem mutatták, de emlékeim szerint Trelawney szerepe is csak a jóslatra korlátozódott.

A filmen sikerült többször is felnevetnem, ami még vígjátékoknál sem mindig fordul elő, illetve a rendező Yates váratlanul olyan elemeket is beletett a filmbe, amitől mindenki megijedt vagy felszisszent. Ilyen volt a lebegő lány, a mérgezés és a vízből kinyúló kar. Ez azért elég mellbevágó volt, tehát a rendező jól zsonglőrködött az érzelmeinkkel.

A HP6 tehát egy jól összerakott iparosmunka. A két és fél óra szépen elröppent és nem éreztem semmit sem feleslegesnek, mert szívem szerint akár hat órás filmre is beültem volna. Mindenki hozza a kötelezőt és nem is tudtak nagyon hibázni. Egyedül a cselekmény módosítást nem kellett volna, hiszen a végén Draco Malfoy egész tevékenysége értelmét vesztette azáltal, hogy a Halálfalók nem csináltak semmit sem az iskolába érkezés után. A készítők ígérete szerint a nagy csatát meghagyják a HP8 filmre. A másik fő hiba, ahogy a padláson Harry tétovázik, miközben a regényben Dumbledore elég jól lerendezte egy falra ragasztó bűbájjal, hogy még csak véletlenül se legyen döntési lehetősége. A temetés kihagyása pedig hiba volt, de mivel most is a film közvetlenül az előzőt folytatta, így nem lepődnék meg, ha a HP7 azzal kezdődne.

Páran a Star Wars V - A Birodalom visszavág című epizódok hasonlították a HP6-t. Ám végül is ez a sorozatok lényege, hogy a közbeékelt részek átvezetők legyenek. A cselekmény és Harry világának egész sorsa úgy is az utolsó két részben dől majd el és ez a mostani valóban csak alapozás jellegű volt. Ám ahogy fentebb írtam, maga a regényciklus szerkezete is ezt követi, tehát nem igazán tudták volna még pörgősebbé tenni, még ha akarják sem. A film egyik fő erénye számomra mégis az maradt, hogy sikerült összekötniük a korábbi részekkel a történetet, így láttunk régebbi díszleteket, szobákat, tárgyakat és valóban a különböző rendezők által gyártott részek egyre inkább egésszé állnak össze, ahogyan ezt az írónő is akarhatta.

Úgyhogy én azt mondom, hogy aki eddig is imádta ez a mesevilágot, az feltétlenül nézze meg. S ha csalódott távozna, akkor pedig olvassa el újból a regényt. Nekem nagy élmény volt így is a korábbi részekbe belelapozni, mert immáron a film szereplőivel tudtam elképzelni a vásznon meg nem jelenő részeket is.

IMDB
Trailer


Olvass tovább!

Görög mitológia összefoglaló

Pár évvel ezelőtt lelkesen irkáltam, helyesebben gépeltem a különböző mitológiai témájú cikkeket, amelyek kapcsolatban álltak a csillagkapuban szereplő motívumokkal. A következő görög mitológiát összefoglaló cikkre különösen büszke vagyok, mert több könyv összemixelésével írtam.

A világ keletkezése, a titánok és olümpusziak harca, Prométheusz és Pandóra, Héraklész

Kezdetben csak a végtelen tátongó űr, a Khaosz létezett. A szelek még nem kavarták habosra a borszínű vizeket, s a halas tenger zúgó hullámai sem ostromolták a föld peremét. A mindenséget betöltötte a Nüksz, a roppant, fekete szárnyú éj. A távolban légáram keletkezett és megtermékenyítette az éj madarát. Nüksz a homály közepébe helyezte ezüsttojását, amiből idők múltán kikelt a szél fia, Érosz. Ő volt a szerelem istene, a vonzás lelke, az ő akarata költözött a dolgokba, hogy egymáshoz közelítsenek és termékennyé váljanak. Érosz volt a legszebb a halhatatlan istenek között. Ő szelíditi a szíveket, ő teremti a bölcs akaratot. Érosz körültekintett, de pillantása csak a féktelen és gomolygó Khaoszt járhatta be. A szerelem ősszelleme borzadott a magánytól, visszatért az ezüsttojásba és előhozta Gaiát, a dús keblű, szilárd és örök Földet, majd Uranoszt, a csillag koronázta eget. Érosz életre keltette e párt, hogy létrehozzák a világot és lakhelyül szolgájanak halandóknak és halhatatlanoknak. Érosz a Kháoszból előhívta Ereboszt, a homályt, társul adta Nüksz mellé, s az ő szerelmükből született Aithér, a lég, és Hémera a nappal.

Uranosz éjjelente körülölelte Gaiát, és termékeny földanyánk létrehozta a halhatatlanok boldog lakhelyét, a büszke magas hegyoromokat, majd Pontoszt, a dühödten zajló tengert és Tartaroszt, a föld félelmetes mélyét. Uranosz öleléséből születtek Gaia roppant gyermekei - a titánok és titániszok. Hat fiú: a mély örvényű Ókeánosz, majd Koiosz, Hüperión, Kriosz, Iapetosz s végül a legfiatalabb és legravaszabb: Kronosz. Hét leány: Téthüsz, Rheia, Themisz, Mnémoszüné, Phoibé, Dioné és Theia. A titánok után Gaia világra hozta az érdes szívű, kemény lelkű küklópszokat : Brontészt, Szteropészt és Argészt. A küklopszok homloka közepén egyetlen kerek szem fénylett. Tetteikben erő és ügyesség volt. Roppant karjaikkal ők kovácsolták föld alatti műhelyekben az istenek legyőzhetetlen fegyvereit. Mind e napig béke és szeretet honolt az istenek között. Egyszer Gaia azonban három újabb gyermeket szült: a kemény öklű Kottoszt, az erős Briareuszt és a soktagú Güészt. Ilyen szörnyű teremtményeket még nem látott a föld. Mindkét vállukból ötven-ötven izmos kar meredt elő, nyakukon ötven riasztó fej imbolygott. Vadak voltak és fékezhetetlenek. Uranoszban a borzadály lassan gyűlöletté változott. Megragadta hát százkezű fiait és a föld mélyébe, a Tartaroszba lökte őket, hogy még a napvilágot se láthassák. Gaia, a földanya nyöszörgött és hánykolódótt. Sokáig töprengett, miként bosszulhatná meg Uranosz kegyetlenségét. Egyszerre szörnyű gondolata támadt. Létrehozta méhében a fehér fémet és óriási sarlót készített belőle. Magához hívatta a titánokat, akiket szavaira elfogott a félelem. Egyedül Kronosz jelentkezett, akivel Gaia közölte, miként kívánja tőrbe csalni megátalkodott férjét. Kronosz megragadta az élesre fent sarlót és várta az alkalmas pillanatot. Eljött az éj, s mint mindig Uranosz most is szerelem ittasan közeledett Gaia felé. Kronosz ekkor előrontott rejtekéből és megcsonkította atyját. Uranosz vére a földre hullott és a vérből a föld megszülte az erős Erinnüszeket (latin nevük: Fúriák) : Megairát, Tisziphonét és Allektót, a kegyetlen vérbosszú és a furdaló lelkiismeret szellemeit és megszülte a méliai nimfákat és a csillogó fegyverű óriás gigászokat. Uranosz nemzőszerve a tengerbe hullott. A hullámok tovaringatták a halhatatlan férfierőt, majd lassanként hófehér tajték keletkezett körülötte és a habokból egyszerre egy varázslatos szépségű szűz bukkant elő: Aphrodité (latin neve: Venus), a szépség és a szerelem csodálatos istennője. A bámulatos jelenség hatalamas, gyöngyházfényű kagylóhéjon ringatózott a hullámok tetején egészen Küprosz-szigetéig (Ciprus), ami Aphrodité mellékneve is volt egyben. A titánok felhozták a föld mélyéből a százkezűeket, megfosztották Uranoszt hatalmától és Kronoszt tették meg az év urává. Kronosz nem hálálta meg félelmetes testvérei jótettét. Ő is rettegett százkezű öccseitől, kezüket széttéphetetlen bilincsbe verte és bezárta őket a Tartaroszba, az alvilág mélyére.

A titánok nőül vették nővéreiket és számos istenmagzatot nemzettek. Hüperión asszonya, Theia szülte Hélioszt, a fényes Napot. Héliosz aranyszekerével minden reggel felhajt az égre, hogy tüzes sugarával elűzze a homályt. Az ő lányuk az ezüsthajú Szeléné, a Hold, és a rózsaujjú Éósz, a Hajnal is. Koiosz Phoibét választotta párjául és számos dicső leszármazottnak életet. Phoibé szülte a szelíd Létót, Apollón és Artemisz anyját, és Asztériát, az alvilág bolyongójának, Hekaténak anyját. Ókeánosz szerelme Thétüszt igézte meg. Végtelen termékenységük számtalan istengyermeknek adott életet. Közülük a legkedvesebbek : az örvényes Nílus, a sötét vízü Sztüx, a szépséges Aszé, a hódító Kalüpszó és háromezer leányuk : az ókeániszok. Ókeánosz gyermekei voltak a folyók, az ő leányuk volt a széphajú Dórisz is, Néreusznak, a tenger öreg istenének a felesége, a néreiszek anyja. Az egek ura, a csavaros eszű Kronosz a jóságos Rheiát fogadta társul. Az ő szerelmükből születtek az Olümposz halhatatlan istenei: a szűzies Hesztia (latin neve: Vesta), a házasság és házi tűzhely védője; a fájdalmas Démétér (latin neve: Ceres), a termékeny föld istenasszonya; a tehénszemű, féltékeny Héra (latin neve: Juno); az alvilág félelemetes ura, Hádész (latin neve: Pluto vagy Dis); a végtelen halas tengeren uralkodó Poszeidón (latin neve: Neptunus) és végül az Olümposz későbbi fejedelme, Zeusz (latin neve: Jupiter), a mennydörgő. Zeusz mellékneve volt még Szótér, azaz a "megmentő". A ravasz Kronosz nem akart Uranosz sorsára jutni, aki megjósolta neki, hogy őt is az egyik gyermeke dönti le égi trónusáról. Ezért amint gyermekei Rheiának, az istenek anyjának méhéből világra jöttek, Kronosz azon nyomban lenyelte őket. Egymás után tüntette el torkában Hesztiát, Démétért, Hérát, Hádészt és Posszeidónt. Rheia kétségbeesve látta, mint válnak gyermekei Kronosz bendőjének martalékává. Midőn az istenanya legifjabb gyermekét várta, elhatározta, hogy ezt az egyet megmenti férje elől. Könyörögve fordult szüleihez, Uranoszhoz és Gaiához segítségért. A két isten furfangos tervet eszelt ki. Miután megszülte Zeuszt, szülei tanácsára fehér gyolcsba csavart nagy kerek követ tett Kronosz kezébe. Az ég ura mohón nyelte le a fiának vélt követ és megnyugodott, hogy ismét megszabadult a hatalmát fenyegető veszedelemtől. Amikor pedig a világra ráborult az éj sötét leple, Rheia karján a piciny Zeusszal kilopózott Kronosz palotájából és Kréta szigetére futott. Az erdő borította Dikté hegy mély barlangja lett a kicsiny Zeusz otthona. Rheia a csecsemőt Kréta első királyának Melisszeusznak a leányainak, a hegy két nimfájának, Adraszteiának és Idának a gondjaira bízta. A nimfák szerető gondoskodással nevelték a nagy jövőjű istenfiút. Összegyűjtötték a krétai harcosokat, a kúrészeket, hogy őrt álljanak a barlang előtt. Az őrködő vitézek dárdáikat ércpajzsaikhoz veregették, nehogy Zeusz sírása Kronosz fülébe jusson. A nimfák hegy kecskéje, Amaltheia tejével és a szorgos méhek mézével táplálták Rheia gyermekét. Amaltheia oly bőséges és tápláló tejet adott, hogy midőn kimúlt, a hálás Zeusz az égboltra emelte és csillagképet formált belőle. Szarvából bőségszarut varázsolt, amelyből kifogyhatatlan gazdasággal ömlik az étel és az ital. Bőréből pedig győzhetetlen pajzsot készített magának, amit aigisznek hívtak. A pajzsot a rettentő Gorgó-fő díszítette és a villám sem hatolt keresztül rajta. A jó tápláléktól és a szíves gondoskodástól Zeusz csakhamar ifjúvá serdült. A fiatal isten fájdalommal hallotta bátyjai és nővérei sorsát. Amikor már erősnek érezte magát, elhatározta, hogy harcba indul Kronosz ellen és megszabadítja testvéreit és ledönti trónjáról a kegyetlen istent. Zeusz Ókeánosz egyik lányát Métiszt hívta segítségül. Métisz füvekből varázsitalt készített és néhány cseppet Kronosz ételébe kevert. Az istenek urát heves görcsök fogták el, öklendezni kezdett és szép sorjában kihányta lenyelt gyermeit. Legelőször a követ, majd egymás után Poszeidónt, Hádészt, Hérát, Démétért és Hesztiát. Így lett Zeusz, a legfiatalabb isten a legidősebb. Az istenfiak nyomban haraggal fordultak trónjára féltékeny atyjuk ellen és Zeusszal szövetkezve megkezdték a nyílt küzdelmet Kronosz uralmának megdöntéséért. Kronosz testvéreihez, a titánokhoz folyamadott. Rheia nem hagyta el férjét, akinek tábora az Othrüsz hegyén volt. Zeusz és testvérei pedig az Olümposz hófedte bérceit szállták meg. A kíméletlen harc éveken át folyt, hiszen halhatatlanok álltak halhatatlanokkal szemben. A ravasz Kronoszon nem volt könnyű győzedelmeskedni. Zeusz elkeseredésében nagyanyjához, Gaiához fordult segítségért. Gaia megjövendelte Zeusznak, hogy győzni fog, ha megnyeri szövetségesül a Tartaroszba zárt százkezűeket és a küklószokat. Zeusz megfogadta az istenanya tanácsát. Kiszabadította láncaiból Gaia három fiát, a kemény öklű Kottoszt, az erős Briareuszt és a soktagú Güészt. Felhozta a Tartaroszból a három küklopszot is, majd megnyerte szövetségesül Ókeánosz leányát, Sztüxöt, az alvilág folyóját és annak lányait : Níkét, a győzelmet; Kratoszt, az erőt; Biét, az erőszakot és Zéloszt, a haragot. A titánok közül egyedül csak Prométheusz, Iapesztosz fia állt Zeusz oldalára, mert anyja Themisz időben kioktatta. A küklopszok rettentő fegyvereket kovácsoltak. Poszeidónnak háromágú szigonyt készítettek, mellyel habosra kavarhatta a borszínű tengert. Hádész láthatatlanná tevő sisakot kapott és így észrevehetetlenül megközelíthette ellenfeleit. De a leghatalmasabb fegyver Zeusznak jutott: az eget-földet rázó mennydörgés és a vakító villám, amellyel bárkit halálra sújthatott. A harc tizedik esztendejében Zeusz újabb rohamra indult Kronosz ellen. Az első sorban a százkezű óriások kapaszkodtak szélsebesen Othrüsz ormai felé. Megragadták az villámok fényétől elvakított, tehetetlen titánokat. Erős kötelekkel megkötözték őket és a Tartarosz mélyébe hurcolták őket, oda, ahol eddig ők maguk sínylődtek. A titánokat legyőzték, Kronosz elveszítette hatalmát. Később Zeusz Kronosznak megkegyelmezett, felengedte a Tartarosból, de száműzte. A messzi nyugaton a Boldogok Szigetein, az üdvözült halottak fejedelmévé tette. Zeusz elfoglalhatta égi trónusát az Olümposzon. A Messzedörgő nem feledkezett meg társairól. Megosztota testvéreivel a világ uralmát. Ő maga uralkodott az égben, Poszeidón a tenger feletti hatalmat örökölte. A szelíd Démétér istenasszony uralta a föld színét, Hádész osztályrésze pedig a sötét alvilág, a holt lelkek birodalma lett. A küklopszoknak megparancsolta, hogy ezentúl ők készítsék az istenek fegyvereit. A Hekatonkheirektől, azaz a százkezű nagybátyjaitól rettegett Zeusz. Nem akart több háborúságot az istenek között, ezért a szörnyeket újra láncra verte és visszazárta föld alatti börtönükbe, ahol a titánok őrzését rendelte el nekik. A villámok félelmetes ura, a messzedörgő Zeusz uralkodott égen és földön. Haragját istenek és emberek egyaránt rettegték. Hatalma mindenüvé kiterjedt, tekintete áthatol a sűrű fellegeken, behatolt a föld mélyébe. Ő szabta meg a mindenség törvényeit.

Amikor a titánok harca folyt, akkoriban már tele volt a világ istenekkel és mindegyik teljesebbé tette a világot valamivel, ami addig hiányzott. Az Éjszaka leányai a Nappal és a Végzet, fiai a Halál, Hüpnosz, az álom és Mómosz, az örök gáncsoskodó, aki még az istenek alkotásaiban is csak kivetnivalót talált. Az Éjszaka leányai voltak a Moirák (latin nevük: Párkák): Klóthó, Lakheszisz és Atroposz. Ők voltak a sors kérlelhetetlen istennői, akik az élet fonalát fonják, alakítják és elvágják. Más hagyományok szerint a Moirák Zeusz és Themisz leányai. Nüksz leánya volt még Nemeszisz, aki minden bűnt megtorol és Erisz, a viszály istennője. Kronosz fia először Ókeánosz és Téthüsz titán leányát, Métiszt, az okosság istennőjét vette nőül. Gaia és Uranosz nem jó szemmel nézték Zeusz házasságát. Amikor Métisz gyermeket várt Zeusztól, akkór figyelmeztették, hogy ha világra hozza, a gyermek a sors rendelése szerint a bukását fogja okozni. Ezért Zeusz, atyja példáját követve lenyelte Métiszt. Vele együtt az Olümposz ura magát az isteni bölcsességet is bekebelezte. Nemsokára Zeuszt szörnyű fejfájás lepte meg. Napokig szótlanul ült trónusán és keservesen nyöszörgött. Az istenek szánakozva állták körül, de egyikük sem tudott segíteni rajta. Midőn Zeusz fájdalmai elviselhetetlenné váltak, előlépett Héphaisztosz, a mennyek kovácsa és rézbaltájának egyetlen csapásával felnyitotta atyja fejét, ahonnan egy istennő emelkedett ki teljes fegyverzetben : Pallasz Athéné. Amint körültekintett, az Olümposz megrendült és a tengeren roppant bíborszínű hullámok tornyosultak. Pallasz Athéné volt hivatva arra, hogy a pajzsával óvja a harcok rettenthetetlen hőseit. Ő tanította meg az embereket a szerszámok használatára, a különféle mesterségekre, a fonásra, szövésre. Minthogy anyja bölcsességét örökölte, a bajbajutottak hozzá fordultak tanácsért és Athéné soha nem hagyta cserben az elesetteket.


Métisz után Zeusz Uranosz és Gaia leányát, a természet és az erkölcs rendjénel őrasszonyát, Themiszt választotta. Frigyükből születtek a Hórák : Eunomia, a törvényesség, Diké, az igazság és Eiréné, a béke. A Hórák ügyeltek az évszakok váltakozására és az erkölcsi világ rendjére.

Zeusz asszonyainak sorában Themiszt Mnemoszüné, az emlékezet istennője követte. A mennydörgés ura kilenc éjet töltött kedvesével és a törvény szabta idő múltán Mnémoszüné kilenc istenasszonyt hozott világra a Helikón lankáinak tövében. Megszületett a kilenc múzsa, akik táncaikal és dalaikkal vidították az istenek lakomáikon és ünnepségeiken. Ők voltak a művészetek és a tudományok sugalmazói : Kleió, a dicsőség hírnöke - a történetírás, Euterpé, az örömet nyújtó - a lírai költészet, Thaleia, a viroló - a színművészet, Melpomené, a dalos - a tragédia, Terpszikhoré, a táncos kedvű - a tánc, Erató, a bűbájos - a szerelmi költészet, Polühümnia, a sokoldalú - az eposz és némajáték, Urania, a mennyei - a csillagászat, Kalliopé, a szépszavú - az epikus költészet istennője.

Héra, Kronosz és Rheia leánya Számosz szigetén született és Arkadiában nevelkedett. Ikertestvére, Zeusz kezdetben sikertelenül udvarolt neki. Hérának csak akkor esett meg rajta a szíve, mikor Zeusz megtépázott kakukknak álcázta magát. Miközben Héra gyöngéden melengette a keblén, Zeusz gyorsan újra felöltötte igazi alakját és megerőszakolta Hérát. Így aztán, hogy a szégyent elkerülje, kénytelen volt hozzámenni. Valamennyi isten vitt ajándékot a lakodalmukra. Földanya például egy aranyalmafát ajándékozott Hérának. Az örök ifjúság almáinak őrzői voltak a Heszperiszek Héra gyümölcsösében az Atlasz hegységben. Héra és Zeusz Számosz szigetén töltötték nászéjszakájukat, amely háromszáz évig tartott. Hérának és Zeusznak három gyermeke született, három isten: Árész (latin neve: Mars). Hadisten, az alattomos, csalárd háború, a harc kedvéért való harc istene. Kísérői Erisz, a viszály istennője és a vérszomjas Enüo, a Graiák egyike. Ők a Gorgók nővérei voltak, akik születésüktől fogva öregasszonyok. Jellegzetességük, hogy egy közös szemük egy foguk van. Árész lovainak neve: Villogás, Láng, Lárma és Rettenet. Héra és Zeusz gyermeke volt Hébé, az ifjúság istenasszonya, aki később Héraklész felesége lett. Harmadik gyermekük Eileithüia, aki az újszülötteket segítette a világra. Negyedik gyermekük elvileg Héphaisztosz (latin neve: Vulcanus) volt, aki egyesek szerint szűzen fogant. Ezt a csodát mindaddig nem akarta elhinni Zeusz, amíg be nem ültette Hérát egy székféle gépezetbe, amelynek karjai átölelték és fogva tartották a benne ülőt. Így kellett megesküdnie Hérának a Sztüxre, hogy nem hazudik. Héra apa nélkül szült csúf fiát, Héphaisztoszt lehajította az Olümposzról. A tengerbe esett, ahol a néreisek - Thetisz és nővérei - szelíden karjaik közé fogták és felnevelték. Örökre sánta maradt, de a kovácsmesterséget nagyszerűen értette. Először a tenger mélyén egy barlangban készített drága ékszereket jótevői számára, a néreiszeknek. Később visszatért az Olümposzra, ahol ragyogó kovácsműhelyt állított fel és csodás ércpalotát emelt az isteneknek. Később Aphrodité férje lett és kettőjük fia Érosz (latin neve: Amor vagy Cupido), a szerelmi vágy istene.

Az érzéki természetű Zeusz számos titánoktól vagy istenektől származó nimfával hált együtt és az ember teremtése után halandó nőkkel is. Négy nagy Olümposzi istent nemzett házasságon kívül. Elsőnek Hermészt Maiával, Atlasz leányával, aki az arkadai Küllené-hegy egyik barlangjában hozta világra fiát. Ő lett Apollón közbejárásával a tizenkettedik olümposzi isten. Zeusz adott neki egy fehér szalagokkal díszített hírnöki pálcát, amelyet mindenkinek kötelessége volt tisztelni. Kapott még egy kerek kalapot az eső ellen védelmül és egy szárnyas aranysarut, amely szélsebesen röpítette tova. Irisz, a szivárvány istennője mellett így lett Hermész az istenek másik hírnöke. Hermész találta fel a kavicsokból való jóslást és a kockajátékot. Hádész is szerződtette hírnökének. Az volt a feladata, hogy aranybotját a haldoklók szemére téve, szelíden, de ékesszólón elszólítsa őket az élők sorából. Segített a Moiráknak összeállítani az ábécét. Ő találta fel a csillagászatot, a zenei skálát, az ökölvívást, a tornát, a súlyokat és mértékeket valamint az olajfatermesztést. Hermésznek számtalan fia volt, többek közt Ekhión, az argonauták hírnöke, Autolükosz, a tolvaj és Daphnisz a pásztorköltészet feltalálója. Hermész és Pénelopé gyermeke Pán, aki kecskelábú és kecskeszarvú pásztoristen.

A másik két isten Apollón és Artemisz Létóval (latin neve : Latona) való kapcsolatából származik. Amikor együtt hálta, önmagát is, a leányt is fürjé változtatta. A féltékeny Héra azonban utasította Püthón kígyót, hogy vegye üldözőbe Létót és kijelentette, hogy nem engedi, hogy Létó olyan helyen szüljön, ahol a nap süt. Létónak a Déli Szél szárnyán sikerült eljutnia a Délosz közelében fekvő Ortügiára, ahol világra hozta Artemiszt, aki születése után nyomban segített átkeli anyjának egy olajfa és egy datolyapálma közt megszülni Apollónt. Délosz addig úszó sziget volt, ettől fogva azonban mozdulatlanná vált és isteni parancsra senkinek sem volt szabad megszületnie vagy meghalnia rajta. Ezért a betegeket és a terhes asszonyokat átszállították a tengeren Ortügiára. Apollón (latinul: Phoibosz Apollón) a görög mitológiában napisten, a jóslás és a költészet istene. Artemisz (latinul: Diana) holdistennő és a vadászat istennőjévé vált.

Zeusz halandónak álcázva kikezdett Szemelével, a thébai Kadmosz lányával is. Héra azonban öregasszony alakjában arra biztatta a körübelül hatodik hónapban lévő Szemelének, hogy kérje meg titokzatos szeretőjét, hogy fedje fel igazi alakját és természetét. Mikor Zeusz visszautasította Szemelé kérését, akkor nem volt hajlandó többé az ágyba feküdni. Zeusz erre mérgében mennydörgés és villámlás formájában mutatkozott meg és Szemelé belepusztult. Hathónapos magzatát azonban Hermész megmentette : bevarrta Zeusz ágyékába, ahol három hónapig fejlődött. Mikor elérkezett az ideje Zeusz világra hozta Dionüszoszt, akinek a neve azt jelenti, hogy "kétszer született" vagy a "kettős ajtó gyermeke". Másik neve a mitológiában Bakkhosz. Nevelőanyja Inó, aki Leukothea néven tengeristennő, a hajótöröttek megmentője lett. Dionüszosz a szőlőművelés, a bor és a mámor istene lett. Kísérői a bacchánsnők, szatírok és a mainaszok, azaz az "őrjöngők", akik elragadtatott asszonyok. Zeusz anyja, Rheia előre látta, hogy mennyi bajt fog okozni fia bujasága. Egyszer még saját testvérei is fellázadtak ellene, de Thetisz, a nereida, Briareusz segítségével megmentette. Az összeesküvést Héra vezette ellene, akit csuklójára csatolt aranybilincseknél fogva felakasztott az égboltra és mindkét bokájára egy üllőt kötött. Zeusz és Demétér leánya volt Perszephoné (latin neve: Proserpina), akit később elrabolt Hádész. A felesége lett, az alvilág királynője, ami ellen Démétér tiltakozott. Zeusz úgy tett igazságot, hogy az év egyharmadában Perszephoné Hádésszal lehet. A természet ekkor jelzi Démétér fájdalmát. Démétér a halandó Iasziónnal is ölelkezett a barázdák között, akit a féltékeny Zeusz villámmal halálra sújtott. Iaszón és Démétér fiát Plutoszt, a Gazdagságot Eiréné, a béke nevelésével bízott meg Zeusz és bőségszaruval ajándékozta meg. Kronosz leányai közül csak Hesztia nem ismerte meg a szerelmet. Ő mások házi tűzhelyére vigyázott. Külön temploma nem volt, de valamennyi isten templomában tiszteletben részesült.

Ezek után Zeusz elégedetten nézett körbe az Olümposz égbe nyúló csúcsáról. Azonban mivel még nem voltak emberek, még nem mutattak be áldozatokat és nem énekeltek himnuszokat az isteneknek, a világmindenség szépsége tanúk nélkül maradt. Gaia létrehozta az embert, aki testében az istenekhez hasonlított, de az égiek halandóvá tették. Zeusz Iapetosz két fiát, az együgyű Epimétheuszt és Prométheuszt bízta meg azzal, hogy ruházza fel az élőlényeket különféle képességekkel. Mire azonban az emberre került a sor, már nem volt mit ráosztania. Prométheusz ezért belopózott Héphaisztosz műhelyébe - ahol az isteni kovács a küklópszok segítségével az olümposziak fegyvereit készítette - és ellopta a tüzet és a kovácsmesterség titkát. Felkereste Pallasz Athéné szentélyét, ahol a bölcsességet és a kézművességet őrizték és e javakkal is megajándékozta az embert. Az ember ügyessé vált és lassanként az isteneknek járó áldozatokról is elfeledkezett. Zeusz roppant haragra gerjedt a halandók elbizakodottsága alapján. Prométheusz ki akarat békíteni Zeuszt, ezért ünnepséget szervezet, pedig gyűlölte őt, mert apját, Iapetosz titánt visszazárta a Tartarosz mélyére. Az áldozati bika elosztásánál Zeuszt a csontot és a zsírt kapta, ami miatt a főisten haragjában azonnal visszavette a tüzet az emberektől, de Prométheusz visszalopta. Erre bosszúból megígérte Zeusz, hogy olyan ajándékot fog készíteni az embereknek, hogy a nagy örömtől nem fogják látni a bajt. Mindaddig az emberek békében éltek a földön, de ezek után az istenek gondoskodtak arról, hogy bezegség, fáradtság, bánat, aggság gyötörje őket. Zeusz megparancsolta Hephaisztosznak, hogy készítsen földből és vízből egy szépséges szüzet, istennőhöz hasonlót. Pallasz Athéné hófehér csillogó köntösbe burkolta az agyagból formált isteni teremtményt és megtanította az asszonyi munkára, a mesteri szövésre-fonásra. Aphrodité a csábítás és a szerelem bűverejével, míg kísérői a Khariszok (latin nevük: Grátiák) : a kedvesség, a báj és a hála három istennője Peithó, a rábeszélés istennőjével együtt szépmívű aranyláncot aggattak rá. Az évszakok istennői, a Hórák virágfüzérrel díszítették fel. Hermész hazugságot, csábító szavakat és tolvajszokásokat rejtett keblébe és pálcája megérintésével elnevezte: Pandóra, azaz "csupa ajándék", mivel valamennyi isten adott valamit magából. Zeusztól faragott szelencét kapott. A szépséges szüzet, az első asszonyt Hermész kísérte le a földre Epimétheuszhoz, akik elfeldkezve testvére intelméről átvette Zeusz ajándékát. A furfangos, előrelátó Prométheusz, aki Uranosz és Kronosz bukását is látta már, tudta, hogy rettentő baj származik az emberekre amiatt. Pandórát elfogta a kiváncsiság, hogy vajon mi rejtőzhet a szelecében. Felnyitotta, de ekkor csapatostul rajzottak ki a baj démonai: az ínség, a betegség, a gond, a gonoszság ésminden egyéb nyomorúság. Pandóra ijedten csapta le a doboz fedelét, de már késő volt. Csak Elpiszt, a Reménységet zárhatta vissza a börtönébe. Zeusz parancsára Hephaisztosz Kratosz és Bié segítségével Prométheuszt a Kaukázus égbe meredő szirtjéhez láncolta, ahol minden nap egy sasmadár felfalta a máját. Egyetlen ember vetődött Prométheusz kínjai színhelyére: az argoszi Ió, aki Héra papnője volt. Zeusz beleszeretett és ezért az istennő tehénné változtatta és Gaia fiára az ezerszemű Argoszra bízta, aki ébren őrködött Mükénében. Zeusz végül Hermészt küldte le hozzá, aki fuvolája bűvös hangjával öszes szemének lehunyására kényszerítette, majd lefejezte. Azóta hívják Hermészt Argeiphontésznak, azaz "Argosz-ölőnek". Argosz ezer szemét Héra szent madarára, a páva legyezős farkára helyezte. A tehén Iót egy bögöly egészen Prométheuszig kergette, aki anyja, Themisz révén már látta a lány jövőjét. Azt tanácsolta neki, hogy a Nílus deltájában keressen menedéket és hogy óvakodjon a keleten élő Gorgóktól, griffektől és az egyszemű arimaszposzoktól.. Vándorlása során Ióról nevezték el a tengerszorost Boszporusznak, azaz "Tehénátkelőnek". A Nílusnál Zeusz szelíd kezével megérintette és később megszülte Epaphoszt, Egyiptom királyát. Prométheusz megjósolta neki, hogy az ötödik nemzedék, ötven leány utód fog visszatérni Argoszba és hogy az ő tizenharmadik nemzedékében lesz az a hős, aki majd Zeusz akarata ellenére meg fogja szabadítani. Így is történt. Ió nagy tiszteletben részesült az egyiptomiak körében, akik istennőjüket Íziszt tisztelték benne. Ió elvette Nílus leányát Memphiszt és a nevére alapított várost. Közös lányukról, Libüéről nevezték el a szomszédos országot, Líbiát. Az ő leszármazottja volt Héraklész, aki valóban harmincezer évvel később nyilával leterítette a madarat és megszabadította Prométheuszt.

Gaia, a Földanya megirigyelve az Olümposziak hatalmát és bosszút kívánva gyermekeiért a titánokért világra hozta a gigászokat, a kígyólábú óriásokat. Elhalványodtak a csillagok, Héliosz, a Nap istene is rémülve tartotta vissza a lovait, amikor előjöttek a gigászok. A bosszúálló sereget arra kérte, hogy szabadítsák meg a Titánokat és hogy ehhez a hegyeket és folyókat, azaz minden tagját felhasználhatják. Azonban az olümposziak is összefogtak az alvilág lelkeivel és a folyók isteneivel. A gigászok szétfeszítették a természet határait. A sziget elhagyta helyét a tengerben. A sziklazátonyok a felszínre kerültek. A tengerpartok eltolódtak. Gaia a sima mezőn ült, mivel nem volt magaslat többé a földön, mivel szétoszotta magát fiai között. Árész megölte Pelóroszt és Mimaszt. Pallasz Athéné Damasztórral és Ekhiónnal végzett. Apollón pedig Porphüriónt győzte le, aki Déloszt támadta. A gigászok halála után Gaia még Tüphónt, a százfejű, tűzokádó óriást hozta a világra, aki elől az istenek Egyiptomba menekültek. Zeusz legyőzte és a szicíliai Aitné (Etna) hegyét borította rá. Tüphón időnként megrázkódik, ilyenkor láng csappan fel a tűzhányó hegy mélyéről. A földön Tartarosz-kígyó leányától Ekhidnától származó szörnyeteg fiait hagyta hátra, amíg Héraklész meg nem ölte őket.

Héraklész (latinul: Herkules) Zeusz és a halandó Alkméné fia volt. Öccse Iphiklész egy éjszakával volt fiatalabb nála. Nevelőapjuk Amphitrüón volt, akinek a pajzsát használták bölcsőnek. A Héra által kígyóktól csodás módon menekültek meg. Héra később őrületet küldött rá, ami miatt saját és ikertestvére két gyermekét is a tűzbe vetette. Delphoi jósnőhöz ment, hogy Apollóntól kérjen bocsánatot és kérjen tanácsot hol telepedjen le szégyenében. Püthia jósnő ekkor nevezte először Héraklésznak, mert korábban nagyapja után Alkeidésznek hívták. Végül Mükéné királyát, Eurüsztheuszt kereste fel, akinek tíz feladatát teljesítette. Az első az volt, hogy hozza el a nemeai oroszlán bőrét. A második, hogy ölje meg a lernéi Hüdrát. A mocsárban segítségére volt Iphiklész fia, Ioalosz is és később ezt a király nem is akarta beszámítani a tíz közé, mert nem egyedül hajtotta végre. A harmadik feladat az volt, hogy hozza el élve a kerüneiai szarvast. Negyedjére a erümanthoszi vadkant kellett élve elhozni. Ötödjére a feladata Augeiasz istállójának kitakarítása volt egy nap alatt. Hatodszorra lelőtte a Sztümphalosz-tő érclábú, érccsőrű, falánk madarait. A hetedik munka a krétai bika Mükénébe vezetése volt. Nyolcadik feladata Árész és Küréné emberevő lovainak elhozása volt. Kilencedjére Hippolütének, az amazonok királynőjének övét kell elhozni. Ebben a küldetésében még Trójába is elvetődött. Tizedjére Gérüonész teheneit kellett elhoznia. Mivel azonban kettő ellen kifogással éltek, ezért tizenegyedik munkaként elhozta a négy Heszperisz (Aiglé, Erütheia, Heszperia és Arethusza) aranyalmáit, amit még Gaia adott Hérának nászajándékként. Megszerzésük után Héraklész Pallasz Athénénak adta, aki visszavitte. Tizenkettedik feladatként pedig felhozta sok veszélyt legyőzve az alvilágból és megmutatta a háromfejű kutyát, Kerberoszt. Eurüsztheusz szolgálatából megszabadulva Deianeirát vette el. Fiuk született, Hüllosz. Héraklésznak hajdanán megjósolták, hogy élő meg nem ölheti, csak az, aki már az Alvilág lakója. Így is történt. Nesszosz, a kentaur vérével bekent ruha annyira kínozta, hogy végül arra kérte fiát, hogy az Oita hegyén máglyán égessék el. A fiú meg is tette apja utolsó kérését Iolaosz segítségével. Héraklész egyenesen az Olümposzra szállt, mert az istenek tengernyi küzdelme után halhatatlansággal jutalmazták. Héra kiengesztelődött és Hébét, az ifjúság istennőjét adta hozzá feleségül. Az istenek asztalánál végül Ganümédész, az istenek pohárnoka ambrosziával és nektárral kínálta aranykehelyben.

Írta : dr. Nováki Ákos Tamás (Platschu)

/ Az összefoglaló Trencsényi-Waldapfel Imre, Szíjgyártó László és Román József feldolgozása alapján készült /

Olvass tovább!

Stargate : Universe - Comic Con trailer

Igyekszem minimálisra fogni a csillagkapus bejegyzéseket itt, mert arra ott van az Abydos Gate fóruma, de ezt az ajánlót minden scifit kedvelőnek látnia kell!


Olvass tovább!

Nyaralás - Svájc (2008)

A Car-Tour International által szervezett svájci körútra édesanyámmal mentem, amely már a legelején kalandosan indult.

1.nap
Anyám bőröndjét ugyanis otthon hagytuk és haza kellett taxiznom érte. Aztán kiderült, hogy a kisbuszos transzfernél Debrecenben vártak minket, így egy órás késéssel szedtek csak fel minket Nyíregyházán. Az utazás első napján Tirolban szakadt az eső, de Kufsteinnél megállt éppen annyira, hogy a várat meg tudjuk nézni. A várba lifttel mentünk fel, majd megnéztük azt a börtönt, ahol többek között Rózsa Sándor is raboskodott. Voltak itt magyar politikai foglyok is bebörtönözve, így elég sok magyar nevet és nemzeti trikolóros koszorút is láttunk. A várból gyönyörű volt a kilátás az Inn völgyére, amelynek az egyik kanyarulatában fekszik ez a pompás vár. A településen is tettünk egy rövid sétát, de újból elkezdett szakadni az eső. Innsbruckot így az utolsó napra kellett halasztani, mert a csapadék folyt le az ablaküvegen, hogy nem lett volna értelme kiszállni. Az első szállásunk egy fennsíkon lévő hegyi faluban volt, ahol mondanom sem kell mindenhol rend és tisztaság volt. A falun átmenő patak vize rendesen megáradt és elég nagy robajjal folyt lefelé. A közvetlen szállásunk a templom mellett volt és meg is lepett, hogy a sírok a templomkertben vannak. Igazából nincsenek sírhalmok, hanem kavicságy vett mindet körül. Szokatlan volt ez a magyar viszonyokhoz képest. A falu végül nem véletlenül volt kihalt, mert éppen misén voltak a hívők.

2.nap
A hét több napján ellentétben a hazai helyzettel, végig sütött a nap. Talán csak egyszer volt perzselő meleg, de többnyire a felhős-napos időjárás volt jellemző. Gyönyörű szép volt, ahogy az éjjeli csapadék köd formájában felszállt a völgyekről és egy kicsit a hegy ormait körbetáncolva egyre magasabbra kúszott, hogy aztán elenyésszen. A felhőket fent a hegyi légáramlatok már gyorsan tovafújták és ilyen természeti eseményt úgysem láthattam volna itthon. Volt szerencsénk ezt kétszer is megcsodálni, mivel egy néni ottfelejtett egy csomagot a szálláson és újból fel kellett kapaszkodni 1,5 órás időveszteség árán a hegyi faluba.

A nap folyamán elértük a svájci határt, majd az első megállónk St. Gallen városába vezetett. Ez a város is még rákontrázott az osztrák viszonyokra, mert akkora rendezettség volt mindenhol. A település egyik jellegzetes építészeti motívuma, hogy a homlokzatra kiugró erkélyeket építenek az adott céh szimbólumaival. Megnéztük később a csodálatos apátság barokk jellegű könyvtárát, amely azért volt vicces, mert pár hete voltam éppen Sárospatakon egy hasonló könyvtárban. Az intarziás padló több fafajtából lett összeállítva, így nem véletlen, hogy a lábbelikre kék nylon védőfelszerelést kellett húzni, mint a kórházakban. A kolostor másik számomra vicces része volt a focipálya. A kis papok ott focizhattak, ám úgy képzeljétek el, hogy minden oldalról épület veszi körül a zárt udvaron lévő pályát és maga a templom az egyik. S amíg a kolostort védték hálóval, addig a rózsaablakok mintha semmi nem védte volna! Később be is mentünk a templomba is, ahol a fából faragott szobrok és gyóntató fülkék ejtettek ámulatba. Gondolom ezeket ragasztották régen, mert kizárt dolognak tartom, hogy méretükből fakadóan is ilyet fából meg lehessen formázni.

Az utazás következő állomása a Rajna vízesés volt. Ha azt mondom, hogy már 1 kilométerről lehetett hallani, akkor nem hazudok. Egy aprócska vár áll fölötte, amely alatt svájciakhoz méltóan egy vonat is elhaladt. A vízesés robaját már messziről lehetett hallani, hogy aztán egy sarok mögül kibukkanjon Európa legnagyobb vízhozamú zuhataga a fehér habokkal. Nem magasságra kell gondolni, hanem szélességre és víztömegre. Valami iszonyat látványos, ahogy a víz alá hullik és egy sétaösvényen teljesen le lehet ereszkedni. Sőt! Még volt egy barlang is lent, amelynek a másik vége éppen a vízesésre nézett, így pont olyan volt a látvány, mintha be lett volna vetítve a vízesés. Lent volt egy beton kiugró is, ahol pedig olyan érzetem támadt, mintha benne állnék ebben a víztömegben. Kicsit aggódtam a fényképezőgépemért, mert a víztömeg apró vízcseppekben a levegőben is szállt, de végül a félelmem alaptalan volt. Lent még voltak sétahajók is, amelyről más szögben lehetett látni ezt a természeti csodát, illetve egy középen lévő szirtre is vittek fel embereket.

Ezek után jött Schaffhausen. Svájcról tudni kell, hogy minden városnak és megyének, amelyet ők kantonnak hívnak, van egy saját zászlaja. Erre oly büszkék, hogy a nemzeti lobogó mellett általában az egész város egy-egy jellegzetes szimbólummal van tele. Ilyen pl. a medve Bernben, a vadászkürt Bázelban, a gém Gruyéresben. Nos, Schaffhausennek egy várból kirontó kos jutott, amelyet gyakran ábrázolnak arany színűre festett herezacskóval, tehát a férfi termékenység kiemelten fontos érték a számukra már a középkor óta, de hát ettől vagyunk ugyebár emberek. A városban megnéztünk egy másik kolostort egy szép oszlopos kerengővel és gyógynövény kerttel, ahol gyógyszerészként találtam sok-sok ismerős nevet. Aztán továbbmentünk a várba, amelynek érdekessége, hogy őzek laknak a vizes árokban. Maga a vár inkább egy túlméretezett bástya volt, amelyet raktárként is használtak régen, míg a hegyen szőlőt termesztenek. Innen klassz kilátás nyílt a környékre, de haladnunk kellett tovább.

Zürichre sajnos nem sok időnk maradt a reggeli után történtek miatt, így a két főtemplom már zárva volt. Ennek ellenére sétáltunk egy jót a főtéren, a folyóparton és a sétálóutcában. Itt már elég késő volt és a csapat is nyűgös volt, ezért túl sokat nem is láthattunk a városból. Első benyomásom az volt, hogy szép a fekvése, de túl sok látnivaló nem volt. Vagy csak nekünk nem mutatták meg.

A szállásunk Luzernben volt, amelynek egyik jellegzetessége a központban a folyón S alakban átívelő fahíd (Kappelbrücke), amelyen még egy kis vízben álló toronyban egy kápolna is található. Itt egy hegyoldalon lévő hotel tópartra néző szobáját kaptuk, tehát nagy mázlink volt. Este elmentünk sétálni és meglepő volt az éjszakai élet. Zenészek és utcabál. Hattyúk aludnak a folyóparton békésen.

3. nap
Luzernből elsőnek délre a Trümmelbach gleccservízesésekhez mentünk. A Lauterbrünnen völgy valóban álomszép volt a hatalmas sziklafalakkal és volt ott egy olyan vízesés, hogy gyakorlatilag úgy tűnt, mintha a vize nem tudna leérkezni, hanem a levegőben elporladna. A gleccservízesések is rendkívüliek voltak. Felvonóval felmentünk egy barlangba, ahol a víz tíz lépésben hullott alá. A barlang egy része már beszakadt, így a harmada már a szabadtérben folytatódott. Mi felvettünk egy-egy esőkabátot és nem bántuk meg, mivel a kanyon jellegű sziklába vájt járdák csúszósak voltak a porladó víztől.

Ezek után megálltunk Interlakenben, ahol tiszta időben láthattunk a Jungfrau nevű híres csúcsot is. Kaptunk rövid vásárlási időt, majd a programot átszervezve végül északra, Bázelbe mentünk. Basel városa nekem csalódás volt, mert nagyon sok idő elment az oda érkezéssel és valójában a dóm és a városháza az egyetlen látnivaló ott. A folyópartja is állítólag Budapesttel vetekedett az idegenvezető szerint. Nos, maradjunk annyiban, hogy aki ilyet mondott a svájciak közül, még sosem járt nálunk.

Eindsiedeln következett, amely félúton volt Schaffhausen és Zürich között, így gyakorlatilag tettünk egy hatalmas kört. Az itteni kolostort méretei alapján talán Pannonhalmához lehetne hasonlítani. Bent ugyan nem lehetett fotózni, de egy olyan díszes barokk jellegű szent helyet képzeljetek el, hogy a gyönyörűségtől az ember szóhoz sem tudott jutni. Már-már émelyítően túldíszített volt. A templomban volt egy kisebb templom, ami viszont nem oldalhajóként, hanem a főhajó legelején foglalt helyett. Itt látható a Fekete Madonna szobor, ami előtt éppen német nyelven mise folyt. Kint van egy római Szent Péter térre hasonlító íves tér középen egy gyönyörű szökőkúttal.

Einsiedeln után Zürich érintésével megint Luzernbe mentünk, mivel a szállásunk ugyanott volt. Aznap éjjel már csendesebb volt a város, míg mi aktívabbak lettünk. Megnéztünk pár festett homlokzatú házat, amely szintén a város büszkesége, de fotót ilyen fényviszonyok mellett nem igazán tudtunk készíteni.

4. nap

Az idegenvezető anélkül lépett volna le Luzernből, hogy igazából komolyabban megmutatta volna. A kötelező program részeként megnéztük a svájci hősök tiszteletére készült kőből faragott oroszlánt, majd adott egy kis szabadidőt a Kappelbrückénél, ahol mi Karolával, egy utazáson megismert festőművész ismerősömmel körberohantuk a város utcáit, ahol este jártunk és igyekeztünk mindent megörökíteni.

A mai nap elég zsúfolt volt, mert ezután Bernbe mentünk, amelynek óvárosa a világörökség része. A medvék nem igazán hatottak meg, mert bájosak voltak ugyan, de ez inkább úgy tűnt, mint egy elfelejtett állatkert utolsó mementója. Az óváros tényleg bámulatos, mivel a házak és az utcák egységesek. Szinte minden sarkon van egy díszkút szobrokkal. Itt megint önállósítottam magam és a tömegközlekedési járműveket kerülgetve a 6-8 fős kis csapatunk mindent megnézett, ami az időből kitelt.

Utunkat Fribourg városában folytattuk. Bevallom, hogy ezt a várost ki is felejtettem volna ebből az útinaplóból, ha most nem nézegetem a képeket. Egyszerűen annyi szépséget láttunk, hogy ez a település totál kiesett. Fribourg jellegzetes templomtornya a 8-10 darab apró csúccsal engem a Gyűrűk urából Szarumán tornyára emlékeztetett. A másik templom mellett van egy színes köztéri szobor, egy férfi nemi szerv. Ezt én elég perverznek tartottam, mivel éppen a másik templom bejáratától alig pár lépésnyire tették. A lányok persze pajzán fotókat készítettek, majd bementünk a templomba is, ahol mint egy múzeumban, sok-sok oltár volt felhalmozva a kisebb oldalhajókban. A számomra legérdekesebb az volt, hogy itt le tudtam fotózni a Fekete Madonna másolatát, amelynek csodatevő eredetije Einsiedelnben látható. Nagyon ritka ábrázolásmód ez, amely állítólag nem is a fa minősége, hanem egy tűzvész miatt lett ilyen a legenda szerint.

Ezután már délnyugatra, Svájc francia nyelvterületű részében haladtunk tovább. Megnéztük Gruyéres középkori várának belső udvarát, ahol egy házban volt egy HR Giger állandó scifi kiállítás is. Van itt egy látványos étterem, amely az ő stílusa alapján lett berendezve. A székek, a padló, a mennyezet úgy néz ki, mintha csontból faragták volna és egy űrhajóra tévedt volna az ember.

Gruyéres mellett részt vettünk egy sajtüzem látogatáson, amelynek erősen pénzlehúzás jellege volt. Viszont tényleg klassz volt látni a hatalmas sajtok készítését és a kóstolóba kapott sajtokon tényleg érződött a gyógynövények íze.

A sajtok után jött a közelben lévő broc-i Nestlé gyár. Itt már Gombóc Artúr sem bír volna magával, mert gyakorlatilag mindenféle csoki felbukkant. Megmutatták az alapítókat, a különböző alapanyagokat, öntőformákat, majd jött egy korlátlan fogyasztással járó kóstoló. A trükk persze az volt, hogy vizet nem adtak hozzá, így hamarosan mindenki telítődött az édes ízzel.

Ezután egy mesés autópáya hídon leereszkedtünk Chillon érintésével a genfi tó északi oldalára, hogy azt követően a délin átmenjünk Franciaországba. Itt megtekintettük a naplementében Yvoire városát, amely középkori hangulatáról és sok-sok virágáról híres. Tényleg nagy mutatós volt és a tópartot is úgy korbácsolta a szél, mintha igazi tenger lenne. A tó vize viszont elég hideg, mert mivel egy repedésben van, ezért roppant mély. Tehát ha méretben valamivel kisebb is, mint a Balaton, de víztömegben messze fölötte áll.

5. nap

A mai napot szinte végig Franciaországban töltöttük. Elsőnek elmentünk Chamonixba, ahol felmentünk felvonóval Európa legmagasabban fekvő kilátójába, az Aiguille du Midibe, amelyről közvetlen rálátás nyílt a Mont Blancra. Azt vártam, hogy fent fázni fogok, de gyönyörű tiszta időnk volt és kb. 11 C, amely éppen ideális. A nyomáskülönbség annyira nem viselt meg, csak a fülem csengett egy picit. Lehet ennek is köszönhető, hogy fent összevesztem édesanyámmal, mert a fényképezőgép makacskodni kezdett az elemek miatt és ő tett egy elég becsmérlő megjegyzést, de ezt leszámítva káprázatos volt magasan a hóhatár fölött lenni. Legfelülre már lift vitt fel és így értük el a 3842 métert. A hegyre felkapaszkodó csoportok csak ici-pici hangyáknak tűntek a jégen. Az Alpokon fölött is messze el lehetett látni és még sosem volt ilyen élményem, hogy egy annyira magas hegyen álljak, hogy hozzá képest az összes többi kisebb legyen. A kilátó másik érdekessége volt, hogy felvonó vezet ide Olaszországból is, amely átkel a hegyeken. Lentebb pedig volt egy jeges hóba vájt folyosó, ahol közvetlenül ki lehetett menni a hómezőre megfelelő felszereléssel. Én meg is tettem és a hót megérintettem. Ám láttam a felvonóból is olyan extrém helyeken vezető hóban kitaposott ösvényeket, hogy ha valaki ott elbóbiskol vagy rosszul lép, akkor mellett a több száz méteres szakadékba zuhan. Úgyhogy köszönöm szépen, de a hegymászás nem lesz az én sportom.

A pompás kilátás után visszamentünk a genfi tó keleti partján a Chillon vízi várat megtekinteni. Ez is teljesen épen megmaradt és áll vagy 5-6 szintből, így néha már én magam se tudtam, hogy merre is kellene feljebb mennem a rengeteg folyosó, fából készült sáncok között. Aztán a térlátásom megint győzött és egyedül a csoportból felmentem a legfelső torony legfelső szobájába.

Ezután a tó északi oldalán elmentünk a délnyugati sarokban lévő Genfbe és sajnos ezzel elég sok idő el is telt. Mondanom sem kell, hogy a templom itt is zárva volt és még a virágóránál is eltűnt egy utastársunk. Megnéztük Sissy királynő meggyilkolásának helyszínét, majd a városnézést rövidre zárva visszamentünk a tegnap esti szálláshelyre.

6. nap

Innentől kezdve már végig keletre haladtunk, hogy több nap alatt hazaérjünk. Elsőnek is Zermattba mentünk, ahol a Matterhorn sziklát tekintettük meg. A városba be se lehet menni busszal, ezért vonattal érkeztünk Zermattba. Tényleg annyira pontosak, hogy órát lehetne hozzájuk igazítani. A megérkezés után pedig átszálltunk egy fogaskerekű vasútra, amely felkapaszkodott a Gornergrat csúcsra, ahol 10-12 4000 méternél magasabb hegy vett minket körül. Gyönyörű volt látni, ahogy egyre ritkul a természet, hogy a fák, majd a bokrok és végül már a zöld növényzet is eltűnik. A Matterhornt jó pár szögből lekaptam, csak végül a klasszikus szögből nem. Egy megállót le kellett volna ugyanis sétálni a hegyről és akkor az ottani tengerszemben lehetett volna olyan tükröződő fotót csinálni, amely szinte minden svájci útikönyvben szerepel. Ám mivel ezt a tavat nem vettem észre, így nem is tudtam a többieknek javasolni. A gleccserek és csúcsok látványa meseszép volt, ahogyan azok a kőhalmok is, amelyeket a turisták emeltek kövekből.

A nap végül eléggé eltelt, mert páran késve jöttek le a hegyről. A Simplon hágónál a busz is megadta magát. Elvileg lett volna alagút is a hegyen át, de a kedvünkért meg akarták mutatni a hegyeket, így szépen lépésben mentünk felfelé, amíg a vizünk fel nem forrt. A hágót így is többször átépítették, mert volt, hogy gyakorlatilag az egész hegyoldalon végigvezető betonhídon ment az autópálya, hogy utána egy viaduktra rámenjen. A szintemelkedés így is több száz méter volt és a busz ezért is nyekkent ki.

A késlekedés után továbbhaladtunk Locarno és Lugano irányába, amely már az olasz nyelvű része Svájcnak. Itt a határok módosultak régen és az itteni tartomány lakossága a Svájchoz való csatlakozás mellett voksolt. Locarnóban is hiába mentünk fel fogaskerekű vasúttal a templomhoz, pechünkre már ez is zárva volt, mire odaértünk. Este még Luganoban is sétáltunk egy picit, de itt oly sok látnivaló nem volt este.

7. nap

Nappali fényben is megnéztük volna Luganót, de sajnos elkezdett beborulni és szemerkélni az eső. A város tényleg úgy néz ki, mintha Olaszországban lennénk és állítólag itt nagyon szép idő is szokott lenni a tó partján. Hajóval mentünk tovább Melidébe, ahol a Swiss Miniatür makettjeit nézegettük meg. Én lelkesen fotóztam és örültem, hogy a fontosabb látnivalókat mégis csak sikerült korábban megnéznünk Svájcban.

Továbbhaladtunk Ausztria felé, majd Chur városában álltunk meg, hogy a történelmi belvárost megnézzük. Itt annyira a templom már nem tudott felcsigázni, mert telítődtem az elmúlt napok alatt.

Aztán átmentünk egy másik országba, Lichtensteinbe. Mit ne mondjak, ez egy nagy falu. Jártam már Monacóban és San Marinóban, de ez a közelükbe sem ér. Van fent egy vár a nemesi családnak, míg lent egy pár ezres kisváros, ahol gyakorlatilag semmi látnivaló nincs. Az ország elsősorban az adófeltételek miatt virágzik.

Visszaérkezve Ausztriába a szállásunk majdnem ugyanott volt, ahol először. Legalábbis én azt hittem. Jellemző módon a fennsík fölött volt még egy fennsík, hogy aztán afölött legyen még kettő. Mindenhol volt egy falu a biztonság kedvéért, akik többnyire a tehenészetekből élnek. A hatalmas réteken zöldellő fű már úgy tűnt, mintha nem is lenne igazi. Végül a szállásunk az egykori téli olimpiai faluban volt 2200 méter fölött. Nagyon hangulatos volt, mert a tehenek kolomppal a nyakukban legelésztek, aztán este visszatértek az istállóba, már amelyik nem kint aludt. Az egyre erősödő sötétben csak a kolompolást lehetett hallani. Fent éjjel elég hideg volt, de azt hiszem, hogy ez természetes.

8. nap

Reggeli előtt még tettem egy kört a szállásunk körül, ahol magányos sífelvonók és elárvult hóágyuk vártak. A teheneket is akkor engedték ki zenére és így közvetlen közelről láthattam ezeket a biofűnyírókat. Talán ez lenne a legszemléletesebb leírás, mivel oly hevesen tépte a füvet, hogy csak a rágást hallottam mindenhol. A velem szembe jövő tehenek így is óvatosan méregettek, amikor fotóztam őket.

A szállást elhagyva leereszkedtünk a hegyről, hogy megtekintsük az első napon kimaradt Innsbruck városát. Az arany fedeles ház speciel érdekes volt, mert ott álltam alatta és nem tűnt fel, mert éppen a csoporttól megint elkalandozva fotóztam a felújított homlokzatokat, majd a térre visszatérve vettem csak észre ezt az attrakciót.

A legutolsó állomásunk Wattens volt, ahol megnéztünk a Swarowski gyár kiállítását. A kristálycsiszolásról híres üzem mellett ugyanis van egy kert, amely múzeumként működik és a nagyobb része egy mesterséges dombban helyezkedik el. Volt itt minden, mesevilág és futurisztikus téma egyaránt. A legjobb az a kupolás helység volt, amely azonos sokszögekből állt és ahol egy tibeti harangjátékszerű zenét játszottak be. A fények váltakozása és az akusztika tényleg olyan hatást váltott ki bennem, mint aki éppen kábítószer hatása alatt áll és nem is volt kedvem kijönni. A kiállítói rész után jött a vásárlás, ahol a hölgyek mindenféle színben, formában és persze árban találhattak maguknak ékszereket. Én ezt egy idő után meguntam és kimentem a kertbe, ahol bementem egy kéz alakú sövénylabirintusba és megcsodáltam a szép virágokat.

Ezzel zárult is a körút. Így óriási mázlink volt, mivel a Jungfrau, a Mont Blanc és a Matterhorn csúcsoknál is csodás időt fogtunk ki, ami nagyon ritka. Maga a körút hosszú és fárasztó volt, illetve a programok egy része is logikátlanul volt felépítve, így pazaroltunk értékes órákat a buszozásra, hogy aztán a városokban a fontosabb templomok vagy múzeumok már bezárjanak. Ennek ellenére rengeteg helyszínen megfordultunk és a kevéske szabadidő abból állt, hogy körberohantam a városokat fotózni, míg anyám képeslapokat és porfogó mütyüröket vásárolgatott. Az idegenvezetőnk is lelkes volt, de jó szokásához híven egy helyben állva szeretett beszélni, amit a buszon is elmondhatott volna, így én rendszeresen külön utakra tévedtem. Később összehaverkodtam 4-5 fiatalabb utastársammal és én vezettem őket rohamtempóban a városokban. Nem mintha tanulmányoztam volna a térképeket, hanem csak ott helyben rápillantottam a turistáknak kirakott utcahálózatokba és az alapján nagyjából memorizálva megnéztem a lehető legtöbb mindent. Így jutottunk el a svájci parlamenthez, amit ő nem is tartott megnézésre érdemesnek. Még többet láttam tehát, mint a többiek, akik nem tartottak velem. Az országgal kapcsolatban kellemes tapasztalataim vannak, bár a középkategóriás szállásoknál itt-ott voltak hiányosságok. Az adagokat nem mérik elég bőkezűen, míg az osztrákoknál ilyen gond nem volt. A buszból rengeteg fotót csináltam és nem is lett vészes a minősége az üveg ellenére. A városokban pedig a művészettörténeti jelentőségű műemlékeket próbáltam lekapni, amiről a képeimet fel is fogják használni állítólag egy most készülő Svájc útikönyvhöz. Zárszóként itt van pár kép ízelítőül:

Hajnali napkelte Miskolc mellett:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Rajna vízesés egy barlang ablakából nézve:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Rajna vízesés :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Schaffhausen :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Zürich :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Trümmelbach gleccservízesések:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Bázel :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Luzern :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Bern :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Gruyéres :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

A broc-i Nestlé csokoládégyár:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Mont Blanc:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Mont Blanc melletti csúcsok:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Mont Blanc melletti csúcsok 2:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Kilátás az Aiguille du Midi kilátóból a Chamonix felett lévő hegyekre (kb. 3800 méter magasból) :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Aiguille du Midi 2 :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Chillon vízi vár :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Genf :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Zermatt :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

A gornergrati hegyi fogaskerekű vasút és a háttérben a híres Matterhorn csúcs (kb. 3100 méterről fotózva) :

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Gleccser a Gornergrat mellett:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Osztrák falu hajnalban éjszakai vihar után:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

A képeket igyekeztem az utazás szerinti sorrendben közölni. Így is csináltam kb. 3000 darabot, tehát lenne miből válogatni.

További képek

Részletes program

Olvass tovább!

Program - Svájc gyöngyszemei (2008)

Úgy tervezem, hogy fontosabb utazásaimat itt a blogon megörökítem nektek rövid naplók formájában, s ezért elsőnek a hivatalos programot mutatnám be nektek. Régen ez a Car-Tour szervezte buszos körutazás még Svájc gyöngyszemei címen szerepel, de mostanság már a "Svájci nagykörút - Impozáns négyezresek világa" címen fut.

1. nap: Kalandozás Tirolban (kb.750 km)

Elutazás Budapestről a kora reggeli órákban, rövid pihenőkkel a Győr–Hegyeshalom–Bécs-Salzburg–Chiemsee–Kufstein útvonalon Ausztriáig. Különleges élményt jelent Kufstein városa, ahol a táj képét meghatározó, rettegett börtönként ismert erődítményt tekintik meg. Továbbutazás Tirol tartományi fővárosába, az Arany-tetős háznak otthont adó Innsbruckba, ahol rövid esti séta során ismerkednek a különleges osztrák várossal. Szállás Innsbruck környékén.(1 éj).

2. nap: A természet és az ember összhangja Svájcban (kb. 400km)

Reggeli után utazás Svájcba, határátlépés Feldkirchnél. Az első állomás St. Gallen kulturális városa, a barokk apátság és az UNESCO Világörökséghez tartozó rokokó könyvtár meglátogatása. Ezután Neuhausen mellett Európa legnagyobb vízesését, a másodpercenként 1 millió liter vizet alázúdító Rajna-vízesést, majd a középkori hangulatot árasztó Schaffhausent (Kolostor, Münster, Schiller-harang, Munot erőd) tekintik meg. Továbbutazás Zürichbe, Svájc legvonzóbb metropoliszába (Grossmünster, Fraumünster Chagall üvegképeivel, tópart). Rövid séta a világ legdrágább vásárlóutcájaként számon tartott Bahnhofstrassén. Este az ódon hangulatú Luzern hívja Önöket sétára, ahol a város sajátos jelképeit (Kappelbrücke, Oroszlános emlékmű, amely XVI. Lajos svájci gárdistáinak állít emléket) tekintik meg. Szállás Luzernben (2 éj).

3. nap: Helvét kulturális és természeti unikumok (kb. 450 km)

Reggel utazás Bernbe, Svájc elbűvölő fővárosába. Ismerkedés az óvárossal, amelyet az UNESCO a Világörökség részének nyilvánított (Münster, Medveárok élő medvékkel, Einstein háza kívülről). Délelőtt a „vízesések völgyébe”, a jégkorszaki gleccserek által kivájt Lauterbrunnen völgybe folytatódik az utazás, amely az Eiger-Mönch-Jungfrau csoport 4000 m magas hegyei között fekszik. A gleccserfolyó, a Zweilütschine mindkét oldalán a függőleges sziklafalak tetejéről gyönyörű vízesések zúdulnak alá. Trümmelbachban egy egyedülálló geológiai képződményt, a hegy belsejében spirál-szerűen utat törő 10 gleccservízesést tekinthetik meg. A szenzációs természeti látványosság után a csillámló vizű thuni és brienzi-tó között fekvő Interlaken Höheweg nevű sétánya csábítja Önöket könnyű sétára, ahonnan híresen szép kilátás nyílik a Jungfrau hófödte csúcsára. A luzerni szálláshelyre történő visszautazás előtt felkeresik Svájc leghíresebb búcsújáró helyét, Einsiedelnt, ahol a benedek-rendi kolostor hagyományait ismerhetik meg. A három tűzesetet „túlélt” Fekete Madonna szobor és a Betlehemi Diorama 450 faragott figurájával unikális élmény a jellemzően protestáns Svájcban. Utazás a szálláshelyre.

4. nap: Ínyenc élvezetek jegyében: svájci sajt és csokoládé (kb. 290 km)

Reggeli után utazás a Rajna két partján elterülő Baselbe, amely Németország és a francia Elszász szorításában Svájc északnyugati kapuja. Ismerkedés az egyszerre középkori és modern város nevezetességeivel (Városháza, Katedrális). Továbbutazás Fribourgba, Európa egyik legszebb gótikus városába, Svájc „építészeti kincsesbányájába”. Az óvárosi séta során a városképet meghatározó gazdag díszítésű polgárházak, díszkutak és domborművek mellett, a St. Nicholas katedrálist és a Ferences Kolostor templomát tekintik meg. Ezután egy meseszép grófi városkát, Gruyéres-t ejti útjába a program, ahol a gyönyörű várkastély mellett megismerhetik a híres Greyezer sajt készítésének titkait, természetesen vásárlási és kóstolási lehetőséggel a helyi sajtspecialitásokból. Az út Broc-ba folytadódik, amely nem más, mint a Nestlé Csokoládégyár otthona. A csokoládégyártás fortélyaival gazdagodhatnak a filmvetítés és a kóstolóval egybekötött bemutató során. Mielőtt megérkeznénk a szálláshelyre, a Genfi-tó gyöngyszeméhez, Yvoireba kirándulnak, amely a francia partszakasz legszebb városkája. Az ablakokból lecsorduló virágözön és a kővel kirakott épületek rendkívüli hangulatot kölcsönöznek a középkori városnak. Szállás a Genfi-tó partján, a francia oldalon (2 éj).

5. nap: Európa csúcsa, a Mont Blanc és a „Svájci Riviéra” (kb. 250km)

Reggeli után félnapos kirándulás Chamonixba, a Mont Blanc (4808 m) lábánál fekvő kirándulóparadicsomba, ahol Goethe és Liszt Ferenc is megfordult már. Fakultatív program keretében lenyűgöző utazás drótkötélpályán az Aiguille du Midi csúcsra, a hegyvonulat szívébe. (min. 20 fő). A hó és jég birodalma után a Genfi-tó és Európa egyik legfelkapottabb üdülőhelye, Montreux felé utaznak. A világ egyik legjobb állapotban megmaradt középkori kastélyát, a Chillon-kastélyt látogatják meg. A tó vizébe nyúló, sziklaszirten álló egykori börtönről Lord Byron írt verset. Innen Rousseau szülővárosába, a kálvinizmus egykori bölcsőjébe, Genfbe folytatódik az út. A négyezer éves múltra visszatekintő város nevezetességeinek megtekintése: Reformáció Emlékműve, Jetd’Eau (a tó vizéből magasba lövellő vízsugár), Szent-Péter székesegyház, Jardin Anglais (Angolkert-virágóra). Visszatérés a szálláshelyre.

6. nap: Magas hegyek és mediterrán tavak (kb. 370 km)

Reggeli után elhagyva a Genfi-tó vidékét, a Rhone hosszú völgyében utazva Visp városát elérve, Täsch felé kanyarodnak. Täschből kisvonattal az 1605 m magasan fekvő Zermattba utaznak, Svájc alpesi hangulatú, ugyanakkor egyik legelegánsabb üdülőhelyére. Az idilli települést a Matterhorn, a Dom és a Monte Rosa 4000 m feletti hegycsúcsai ölelik körül. Szabadidő keretében lehetőség adódik a gyönyörűen karbantartott városközpont megismerésére vagy egy rendkívüli kirándulásra fogaskerekű vasúttal a Gornergrat sziklagerincére (3100 m), ahonnan csodálatos kilátás nyílik a csillámló gleccserekre. A hegyi élmények után a Simplon hágón át folytatódik az út, hogy a csodálatos tavairól és üdülőhelyeiről ismert olasz nyelvű Ticino kantonba Domodossola felől érkezhessen a csoport. A Lago Maggiore mentén Locarnoba utaznak, a tó meseszép öblében megbúvó városkába. A sziklaszirtre épült, híres búcsújáró templom, a Madonna del Sasso teraszáról nyíló panoráma (feljutás fogaskerekűvel) megtekintését követően a Monte Bré és Monte San Salvatore között elterülő Luganói-tóhoz folytatódik az utazás. Szállás Luganoban (1 éj).

7. nap: Búcsú Svájctól (kb. 370 km)

Reggeli után rövid séta Luganoban, Svájc „napsütötte szalonjában”. Luganoból hajóval kirándulnak Melidébe, így a hajókázás során élvezhetik a szemük elé táruló szépséges tavi panorámát. Melide nevezetessége a Swissminiatur, amely a jellegzetes svájci tájat méretarányosan lekicsinyítve jeleníti meg. Az olaszos tartományból a San Bernardino alagút felé veszik az irányt, majd az azonos nevű hágón átkelve megérkeznek a festői szépségű, Via Mala szurdokhoz (fotószünet). A nap utolsó állomása Chur, a csiszolatlan keleti tartomány, a rätoromán nyelvterületű Graubünden kanton fővárosa. Ismerkedés a középkori püspöki székhely történelmi nevezetességeivel (Püspöki Palota, Miasszonyunk-templom, Városháza- restaurálás miatt csak kívülről). Utazás megszakítás nélkül az osztrák szálláshelyig, Innsbruck mellé (1 éj).

8. nap: Kristályvilág és hazautazás ( kb. 850 km)

Reggeli után rövid látogatás Wattensben, amely a Swarovski kristály-kiállításnak ad otthont. A bemutató felejthetetlen élményt nyújt a kristályok világából és természetesen vásárolhatnak is a világhírű ékszerekből. Továbbutazás rövid pihenőkkel a Salzburg–Bécs–Hegyeshalom útvonalon. Határátlépés késődélután, érkezés Budapestre az esti órákban.

Forrás: Car-Tour International honlap

Élménybeszámoló


Olvass tovább!